16 Ekim 2013 Çarşamba

YDS İNGİLİZCE’YE HAZIRLIK SÜRECİNDE DANIŞMANIN ÖNEMİYDS İngilizce’ye hazırlıkta profesyonel birisine danışmak çoğumuzun aklına gelir. Fakat genellikle kendi zihinlerimizdeki yargıları onaylatmanın yollarını ararız. Sağlam bir danışma almanın yolu, uygun sorular sormaktır. Bununla birlikte, işinize yarayacak olan cevapları sağlayacak olan sorular sormak için de, konu hakkında biraz bilgili olmak veya aslında bunun bir uzmanlık alanı olduğunu içine sindirmiş olmak gerekir.

YDS İngilizce’ye hazırlık konusunda sihirli değnek yoktur. Kişinin anadiliyle ilişkisi, algı sistemleri (Görsel, dokunsal vs. olması), kişilik özellikleri (Barışçıl soğukkanlı, mükemmelci melankolik vs.), çalışma alışkanlıkları, İngilizce ile kurmuş olduğu duygusal bağın türü (ilgi, ilgisizlik, sınavı-İngilizceyi yük veya güzel bir şey gibi görme, yabancı dil öğrenmeyi sevme vs.), kişinin günlük hayatındaki ritm gibi pek çok etken vardır.

YDS İngilizceye sadece soru çözerek, gramer çalışarak ve kısa yollar arayarak hazırlanmak mümkün değildir. Bazı çalışmalar yapmak gerekir. Bu arada sınavın tarzıyla ilgisiz görünen bazı çalışmalar da yapmanız gerekir. Meselâ basketbolcular, maç sırasında şınav çekmezler, ama antrenmanlarda bunu yaparlar.

Dolayısıyla bana danışan kişilere, yukardaki konularla ilgili sorular sorarak, yine onlarla birlikte bir program hazırlıyoruz. Bana danışan kişiler, sadece benim öğrencilerim değillerdir. Bir kursa giden veya başka bir öğretmenden ders alan kişilere de danışmanlık yapıyorum. 

Amacım 2-3 ders saati süren bu danışma seanslarında öğrenci bulmak değil, danışanımın nerede olursa-olsun YDS İngilizce’de istediği puanı almasını sağlamak olmuştur ve amacım hep böyle olacaktır. 


Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni-Eğitim Danışmanı
İletişim ve Yazarlık Koçu

------

İNGİLİZCE ÖĞRENİMİ VE ÖĞRETİMİ İLE İLGİLİ PAYLAŞIM SAYFALARIMIZ.
(İlginizi çeken konuya ait satırı tıklayınız)

Facebook: YDS İngilizce Hazırlık Platformu

Yüz yüze veya Online olarak verdiğimiz Dersler-Eğitimler

Facebook: Genel İngilizce destek sayfamız
Savaş ŞENEL
İngilizce Öğretmeni-Eğitim Danışmanı
İletişim ve Yazarlık Koçu
savassenel@yahoo.com
savassenel@savassenel.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder